Korunk kommunikációjának jellemzője a lényegre szorítkozás: csak röviden! Kurta üzenetek egymás közt, ütős címek a hírek tetején, summázás pedig nem a szöveg végén található, hanem helyette. Önéletrajzunkat is sablon alapján készítjük el olyan tömören, hogy ha mindössze öt másodpercet szán is rá a munkaadó, úgy is felkeltse a figyelmét. A változatos fogalmazás, közlendőnk szerkezetének igényes felépítése nem divat. De vajon igaz-e, amit e havi mondásunk sugall? Valóban felesleges, ami például egy edény aljára ülepedett? Nélkülözhető-e a gulyásleves sűrűje, ami fajsúlyánál fogva a fazék aljára telepszik? A törökösen főzött kávét valóban leszűrjük, de a zacc haszna közismert. A boroshordó aljára ülepedett seprő kifejezetten jót tesz a bor ízvilágának. Bár a bőbeszédűség valóban terhes, mégsem lenne szabad a bensőséges vallomásokat, időtlen beszélgetéseket feláldozni az informatív kapcsolattartás oltárán. A Biblia valóban figyelmeztet: „A sok beszédnél elkerülhetetlen a tévedés…”, de így folytatja: „…az eszes ember vigyáz a beszédre. (Példabeszédek 10,19) Ez nem azonos a gátlásos hallgatagsággal, az őszintétlen ráhagyással. Aki vigyáz a beszédére, felismeri a tőmondatok idejét, de megragadja a bővebb kifejtés, a változatos, szabatos fogalmazás alkalmait is. A jókor mondott szavak leülepszenek. A fajsúlyos beszédet nem csupán memóriánk őrzi; lelkünkben évek után is megelevenedhet, új jelentést nyerhet, új távlatot nyithat. Isten beszéde, a Biblia több tízezer mondata változatosan, aprólékosan fogalmazott Mű, amelynek egyetlen karaktere sem felesleges. Isten nem csupán informál minket. Nem hűtőmágnesekre és golyóstollakra tervezte az evangéliumot. Beszéde üt és simogat, felszánt és elsimít, könnyeket csal, megkergeti szívünket, majd mély sóhajt fakasztva megpihentet. Hálásak lehetünk Urunk beszédének bőségéért, mert arra is figyel, hogy mondatai lelkünk mélyére jussanak és termékennyé váljanak életünkben.
Semmiféle bomlasztó beszéd ne hagyja el a szátokat, hanem csak akkor szóljatok, ha az jó a szükséges építésre, hogy áldást hozzon azokra, akik hallják.
Pál levele az efézusiakhoz 4,29
Olvasóinknak ajánljuk az EMO 2024-es Visszhang naptárának közmondásos gondolatait, bibliai üzenetét. Az összeállításokat havonta adjuk közre honlapunk Aktuális című rovatában.
Kérdésed merült föl valamivel kapcsolatban? Elmondanád a véleményed? Írj nekünk, válaszolunk! Üzenetedet senki nem fogja látni, csak mi!